Wilk do mięsa - maszyna do ciężkich zadań

Wilk do mięsa - maszyna do ciężkich zadań

2020-07-08

Wilk gastronomiczny, czy też wilk do mięsa to maszyna, która przydaje się w każdej kuchni. Przeznaczona ona jest głównie do profesjonalnych zastosowań, dlatego powinny one znaleźć się w wyposażeniu każdego lokalu gastronomicznego. Co stoi za popularnością tego urządzenia? 

Zasada działania wilka gastronomicznego

Wilka do mięsa działa na bardzo podobnej zasadzie do klasycznej maszynki do mięsa, którą każdy z nas ma w swoim domu. Dokładnie tak sami, jak w mniejszych urządzeniach, tak i w tym znajdziemy sitko, obrotowy nóż oraz wałek ślimakowy. Nie możemy jednak zapomnieć, że aktualnie stosuje się jedynie sprzęty elektryczne. Dlaczego? Oczywiście za sprawą szybkości pracy oraz wygody, która w przypadku wilków gastronomicznych stoi na bardzo wysokim poziomie. 

Jak zbudowany jest wilk do mięsa?

W większości wypadków urządzenia te wykonane są z odpowiedniej stali, która wcześniej jest solidnie wzmacniana. Dzięki takiemu działaniu ich trwałość stoi na wysokim poziomie, a czyszczenia nieskomplikowane. Najważniejszą częścią każdego wilka do mięsa są oczywiście noże do wilków do mięsa. Jeśli postawimy na solidny produkt, będziemy mogli liczyć na to, że sprzęt rozdrobni nawet spore kawałki mięsa. W czasie zakupu takiego urządzenia należy wziąć pod uwagę wiele zastosowań, jakie nam oferuje. W przypadku, gdy jest to sprzęt, który będzie wykorzystywany do ciągłej pracy, warto wybierać wilki, których wydajność jest bardzo duża. Bardzo ciekawą funkcją jest system samoostrzący, dzięki czemu urządzenie systematycznie będzie ostrzyło za nas nóż.

Do czego wykorzystuje się wilki gastronomiczne?

Nie ma co się oszukiwać, wilki do mięsa mogą zostać wykorzystane do bardzo wielu zadań. Poza gastronomicznymi zastosowaniami bardzo często mamy z takimi sprzętami do czynienia w sklepach mięsnych, masarniach, czy też zakładach zbiorowego żywienia. Wilk gastronomiczny to także konieczny element wyposażenia każdej lady w supermarkecie. Jest ona obecna w każdym sklepie spożywczym, który swoim klientom oferuje wędliny, mięso mielone czy kiełbasy. W przeciwieństwie do klasycznych maszynek profesjonalne wilki pozwalają nam na mielenie bardzo dużej ilości mięsa w niedługim czasie.

Jak wybrać wilk do mięsa?

W czasie zakupów należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jakich?

  • Moc. W przypadku, gdy zamierzamy takie urządzenie wykorzystywać do celów domowych, moc w granicach 300-500 watów będzie jak najbardziej odpowiednia. Kiedy mamy jednak do czynienia z profesjonalnymi zadaniami, to należy zaopatrzyć się w sprzęt o mocy 1000 watów;
  • Jakość materiałów. Warto zadbać, aby była to stal nierdzewna;
  • Dodatki. Jeśli urządzenie będzie wyposażone w dodatkowe sitka czy noże, praca będzie znacznie prostsza;
  • Praca ciągła. Kiedy sprzęt ma być wykorzystywany w sklepie czy masarni, powinien być wyposażony w tę funkcję;
  • Wydajność. Najlepsze wilki są w stanie przemielić nawet 250 kilogramów mięsa w ciągu godziny.

Wybór odpowiedniego urządzenia jest dość trudny, jednak oferta sklepów jest bardzo szeroka, dlatego każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie.

 W naszyej hurtowni gastronomicznej znajdziesz między innymi:

Wszystkie Komentarze